381LQ332M160A052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 3300uF 160V 20%
product image
381LQ332M160A052 Picture
SeekIC No. : 00770231 Detail
381LQ332M160A052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 3300uF 160V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ332M160A052
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~58
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts
Capacitance : 3300 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ332M160A052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.969" H (35.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating160V