381LQ391M350J452
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 390uF 350V 20%
product image
381LQ391M350J452 Picture
SeekIC No. : 00774918 Detail
381LQ391M350J452: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 390uF 350V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ391M350J452
Quick Details
Capacitance : 390 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Capacitance : 390 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ391M350J452
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance390F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.772" H (25.00mm x 45.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V