381LQ561M180H022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 180V 20%
product image
381LQ561M180H022 Picture
SeekIC No. : 00771512 Detail
381LQ561M180H022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 180V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ561M180H022
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts
Capacitance : 560 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ561M180H022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.181" H (22.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating180V