381LQ561M250K012
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 250V 20%
product image
381LQ561M250K012 Picture
SeekIC No. : 00775534 Detail
381LQ561M250K012: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ561M250K012
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 25.4 mm (1 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 560 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 25.4 mm (1 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ561M250K012
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.181" Dia x 0.984" H (30.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V