381LQ561M450A052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450Volts 560uF 35X50
product image
381LQ561M450A052 Picture
SeekIC No. : 00761318 Detail
381LQ561M450A052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450Volts 560uF 35X50
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ561M450A052
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts ESR : 0.147 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Series : 381LQ
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 50.8 mm (2 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 560 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LQ
ESR : 0.147 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ561M450A052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.969" H (35.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V