381LQ821M160H032
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 160V 20%
product image
381LQ821M160H032 Picture
SeekIC No. : 00764949 Detail
381LQ821M160H032: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 160V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ821M160H032
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 820 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts ESR : 0.109 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Series : 381LQ
Diameter : 22 mm (0.87 in) Length : 35 mm (1.38 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 820 uF
Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LQ
ESR : 0.109 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ821M160H032
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance820F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.378" H (22.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating160V