381LQ821M250A022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 250V 20%
product image
381LQ821M250A022 Picture
SeekIC No. : 00761940 Detail
381LQ821M250A022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ821M250A022
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 820 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts ESR : 0.091 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Series : 381LQ
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 30 mm (1.18 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 820 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LQ
ESR : 0.091 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ821M250A022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance820F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.181" H (35.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V