381LQ821M350A452
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 350V 20%
product image
381LQ821M350A452 Picture
SeekIC No. : 00777008 Detail
381LQ821M350A452: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 350V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ821M350A452
  • Qty
  • 0~58
Quick Details
Capacitance : 820 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Capacitance : 820 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ821M350A452
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance820F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.772" H (35.00mm x 45.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V