381LX561M250J052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 250V 20%
product image
381LX561M250J052 Picture
SeekIC No. : 00769031 Detail
381LX561M250J052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX561M250J052
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LX Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 560 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Series : 381LX
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX561M250J052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)296.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V