381LX821M400A062
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400V 820uF 35 X 63
product image
381LX821M400A062 Picture
SeekIC No. : 00771614 Detail
381LX821M400A062: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400V 820uF 35 X 63
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX821M400A062
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~58
Quick Details
Capacitance : 820 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 381LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 820 uF
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LX
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX821M400A062
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance820F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 2.480" H (35.00mm x 63.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V