381LX822M025J022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 25V 20%
product image
381LX822M025J022 Picture
SeekIC No. : 00769595 Detail
381LX822M025J022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX822M025J022
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LX Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Capacitance : 8200 uF
Series : 381LX
Voltage Rating : 25 Volts
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX822M025J022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)60.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.181" H (25.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V