381LX822M050K452
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 50V 20%
product image
381LX822M050K452 Picture
SeekIC No. : 00777435 Detail
381LX822M050K452: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 50V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX822M050K452
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 50 Volts
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Capacitance : 8200 uF
Series : 381LX
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX822M050K452
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)40.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.772" H (30.00mm x 45.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V