381LX823M025A102
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 82000uF 25V 20%
product image
381LX823M025A102 Picture
SeekIC No. : 00767790 Detail
381LX823M025A102: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 82000uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX823M025A102
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~27
Quick Details
Capacitance : 0.082 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 105 mm (4.13 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LX
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 0.082 Farad
Length : 105 mm (4.13 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX823M025A102
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance82000F
ESR (Equivalent Series Resistance)13.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 4.134" H (35.00mm x 105.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V