381N100K
Potentiometers 100K Ohm 10% 1W 3.18mm
product image
381N100K Picture
SeekIC No. : 001245389 Detail
381N100K: Potentiometers 100K Ohm 10% 1W 3.18mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381N100K
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Resistance : 100 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Slotted
Termination Style : Solder Lug Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Mounting Style : Panel
Taper : Linear
Termination Style : Solder Lug
Power Rating : 1 Watt
Shaft Type : Slotted
Resistance : 100 KOhms
Tolerance : 10 %
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Parameters:
Technical/Catalog Information381N100K
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100K
Power (Watts)1W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseRound - 0.625" Dia x 0.391" H (15.88mm x 9.93mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter3.18mm
Actuator Length19.05mm