381N250K
Potentiometers 1W 2.5 kOhm SOLDER +/-10%TOL,+/-5% LIN
product image
381N250K Picture
SeekIC No. : 001245210 Detail
381N250K: Potentiometers 1W 2.5 kOhm SOLDER +/-10%TOL,+/-5% LIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381N250K
Mfg:
Honeywell
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Resistance : 250 KOhms Element Type : Conductive Plastic
Shaft Type : Slotted Termination Style : Solder Lug
Power Rating : 1 Watt Tolerance : 10 %
Description
Taper :
Number of Turns :
Voltage Rating :
Mounting Style : Panel
Termination Style : Solder Lug
Power Rating : 1 Watt
Shaft Type : Slotted
Tolerance : 10 %
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Resistance : 250 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information381N250K
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms250K
Power (Watts)1W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseRound - 0.625" Dia x 0.391" H (15.88mm x 9.93mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter3.18mm
Actuator Length19.05mm