381N500K
Potentiometers 500K Ohm 10% 1W 3.18mm
product image
381N500K Picture
SeekIC No. : 001246332 Detail
381N500K: Potentiometers 500K Ohm 10% 1W 3.18mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381N500K
Mfg:
Honeywell / Clarostat
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Resistance : 500 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Slotted
Termination Style : Solder Lug Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Mounting Style : Panel
Taper : Linear
Termination Style : Solder Lug
Power Rating : 1 Watt
Shaft Type : Slotted
Tolerance : 10 %
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Resistance : 500 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information381N500K
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500K
Power (Watts)1W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseRound - 0.625" Dia x 0.391" H (15.88mm x 9.93mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter3.18mm
Actuator Length19.05mm