381NS1000
Potentiometers 100 K Ohms 10% 1W Solder Lug
product image
381NS1000 Picture
SeekIC No. : 001248536 Detail
381NS1000: Potentiometers 100 K Ohms 10% 1W Solder Lug
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381NS1000
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~71
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Resistance : 100 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Slotted
Termination Style : Solder Lug Voltage Rating : 350 Volts
Power Rating : 1 Watt Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Mounting Style : Panel
Taper : Linear
Termination Style : Solder Lug
Power Rating : 1 Watt
Shaft Type : Slotted
Resistance : 100 KOhms
Tolerance : 10 %
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Voltage Rating : 350 Volts
Parameters:
Technical/Catalog Information381NS1000
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)1W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseRound - 0.625" Dia x 0.391" H (15.88mm x 9.93mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter3.18mm
Actuator Length19.05mm