Headers & Wire Housings SHUNT ECON PHBR15
382811-2: Headers & Wire Housings SHUNT ECON PHBR15
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $3.13 - 4.4 / Piece
Barrier Terminal Blocks .688 PHENOLIC 4P screw terminal dual
US $7.27 - 9.97 / Piece
Barrier Terminal Blocks .688 PHENOLIC 5P screw terminal dual
US $9.74 - 13.54 / Piece
Barrier Terminal Blocks .688 PHENOLIC 8P screw terminal dual
| Product Type : | Shunts | Series : | Economy | ||
| Contact Gender : | Pin (Male) | Pitch : | 2.54 mm | ||
| Number of Positions / Contacts : | 2 | Contact Plating : | Gold over Nickel |
| Technical/Catalog Information | 382811-2 |
| Vendor | Tyco Electronics |
| Category | Connectors |
| Color | Blue |
| Contact Finish | Gold |
| Gender | Female Sockets |
| Height | 0.25" (6.35mm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Type | Open Top |
| Contact Finish Thickness | 15in (0.38m) |
| Packaging | Carrier Strip |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | 382811 2 3828112 A26226 ND A26226ND A26226 |