3832510KR
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V
product image
3832510KR Picture
SeekIC No. : 004168718 Detail
3832510KR: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3832510KR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 380 Manufacturer: Arcolectric
Number of Receivers : 11 Type: Standard
Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom
Current Rating: 16A (AC) Voltage Rating - AC: 250V
Voltage Rating - DC: - Actuator Type: Round, Button
Color - Actuator/Cap: Red Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): - Mounting Type: Panel Mount, Rear
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Ingress Protection: IP40
Features: - Panel Cutout Dimensions: Circular - 12.70mm Dia
Description
Type: Standard
Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): -
Features: -
Packaging: Bulk
Switch Function: On-Mom
Voltage Rating - DC: -
Actuator Type: Round, Button
Mounting Type: Panel Mount, Rear
Color - Actuator/Cap: Red
Circuit: SPDT
Voltage Rating - AC: 250V
Current Rating: 16A (AC)
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions: Circular - 12.70mm Dia