40CPQ100PBF
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO247AC
product image
40CPQ100PBF Picture
SeekIC No. : 003426736 Detail
40CPQ100PBF: DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
40CPQ100PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Gain : 15 dB Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 770mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.25mA @ 100V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247AC
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Diode Type: Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A
Package / Case: TO-247-3
Supplier Device Package: TO-247AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 770mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.25mA @ 100V