4116R-1-103LF
Resistor Networks & Arrays 16pin 10Kohms Isolated Low Profile
product image
4116R-1-103LF Picture
SeekIC No. : 001559611 Detail
4116R-1-103LF: Resistor Networks & Arrays 16pin 10Kohms Isolated Low Profile
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
4116R-1-103LF
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : Networks Circuit Type : Isolated
Number of Resistors : 8 Resistor Values : 10 KOhms
Tolerance : 2 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Number of Pins : 16 Package / Case : DIP-16
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Dimensions : 4.57 mm W x 27.05 mm L
Lead Spacing : 2.54 mm Termination Style : DIP
Packaging : Tube
Description
Product Type : Networks
Circuit Type : Isolated
Number of Pins : 16
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Resistor Values : 10 KOhms
Tolerance : 2 %
Lead Spacing : 2.54 mm
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Packaging : Tube
Number of Resistors : 8
Termination Style : DIP
Package / Case : DIP-16
Dimensions : 4.57 mm W x 27.05 mm L
Parameters:
Technical/Catalog Information4116R-1-103LF
VendorBourns Inc.
CategoryResistors
Resistance In Ohms10.0K
Tolerance±2%
Power Per Element250mW
Circuit TypeIsolated
Number of Pins16
Number of Resistors8
Package / Case16-DIP
Mounting TypeThrough Hole