4816P-1-103LF
Resistor Networks & Arrays 10K 2% 16Pin SMT
product image
4816P-1-103LF Picture
SeekIC No. : 001576898 Detail
4816P-1-103LF: Resistor Networks & Arrays 10K 2% 16Pin SMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
4816P-1-103LF
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : Networks Circuit Type : Isolated
Number of Resistors : 8 Resistor Values : 10 KOhms
Tolerance : 2 % Temperature Coefficient : 150 PPM / C
Number of Pins : 16 Package / Case : SOIC-16
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Dimensions : 7.62 mm W x 9.53 mm L x 2.03 mm H
Lead Spacing : 1.27 mm Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Description
Product Type : Networks
Circuit Type : Isolated
Number of Pins : 16
Package / Case : SOIC-16
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Resistor Values : 10 KOhms
Lead Spacing : 1.27 mm
Tolerance : 2 %
Number of Resistors : 8
Temperature Coefficient : 150 PPM / C
Dimensions : 7.62 mm W x 9.53 mm L x 2.03 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information4816P-1-103LF
VendorBourns Inc.
CategoryResistors
Resistance In Ohms10.0K
Tolerance±2%
Power Per Element160mW
Circuit TypeIsolated
Number of Pins16
PackagingTube
Number of Resistors8
Package / Case16-SOIC, Non-Standard
Mounting TypeSurface Mount
Temperature Coefficient±100ppm/°C