50-36S-30-1
CONN CARDEDGE .156" 36POS
product image
50-36S-30-1 Picture
SeekIC No. : 003055443 Detail
50-36S-30-1: CONN CARDEDGE .156" 36POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
50-36S-30-1
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Cardcon™ Manufacturer: Cinch Connectors
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 18 Gate-Emitter Leakage Current : 200 nA
Number of Positions: 36 Card Thickness: 0.062" (1.57mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.156" (3.96mm)
Features: Card Extender Mounting Type: Board Edge, Straddle Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Beryllium Copper
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Contact Type: Semi Bellows Color: Green
Packaging: Bulk
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Packaging: Bulk
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Number of Positions: 36
Card Thickness: 0.062" (1.57mm)
Pitch: 0.156" (3.96mm)
Color: Green
Termination: Solder Eyelet(s)
Number of Positions/Bay/Row: 18
Mounting Type: Board Edge, Straddle Mount
Flange Feature: Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Features: Card Extender
Contact Material: Beryllium Copper
Series: Cardcon™
Manufacturer: Cinch Connectors
Contact Type: Semi Bellows
Parameters:
Technical/Catalog Information50-36S-30-1
VendorCinch Connectors/Waldom Electronics Corp
CategoryConnectors
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
FeaturesCard Extender
Number of Positions 36
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
ColorGreen