500R07S0R3AV4T
CAP CER 0.3PF 50V NP0 0402
product image
500R07S0R3AV4T Picture
SeekIC No. : 002960972 Detail
500R07S0R3AV4T: CAP CER 0.3PF 50V NP0 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500R07S0R3AV4T
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: S Manufacturer: Johanson Technology Inc
Capacitance: 0.30pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.05pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.024" (0.61mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Capacitance: 0.30pF
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Tolerance: ±0.05pF
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Manufacturer: Johanson Technology Inc
Series: S
Thickness (Max): 0.024" (0.61mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500R07S0R3AV4T
VendorJohanson Technology Inc (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.30pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.05pF
PackagingDigi-Reel?
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-