500R07S0R9CV4T
CAP CER 0.9PF 50V NP0 0402
product image
500R07S0R9CV4T Picture
SeekIC No. : 002954158 Detail
500R07S0R9CV4T: CAP CER 0.9PF 50V NP0 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500R07S0R9CV4T
Quick Details
Series: S Manufacturer: Johanson Technology Inc
Capacitance: 0.90pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.25pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.024" (0.61mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±0.25pF
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Capacitance: 0.90pF
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Manufacturer: Johanson Technology Inc
Series: S
Thickness (Max): 0.024" (0.61mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500R07S0R9CV4T
VendorJohanson Technology Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.90pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
Lead Spacing-