500X07N1R8CV4T
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
product image
500X07N1R8CV4T Picture
SeekIC No. : 002954573 Detail
500X07N1R8CV4T: CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500X07N1R8CV4T
Quick Details
Series: X2Y® Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Capacitance: 1.8pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.25pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.020" (0.51mm)
Lead Spacing: - Features: Low ESL (X2Y)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±0.25pF
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Capacitance: 1.8pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Features: Low ESL (X2Y)
Size / Dimension: 0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Thickness (Max): 0.020" (0.51mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500X07N1R8CV4T
VendorJohanson Dielectrics Inc
CategoryCapacitors
Capacitance1.8pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
FeaturesBypass Capacitor, Decoupling
Lead Spacing-