50SQ100GTR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 5.0 Amp 100 Volt
product image
50SQ100GTR Picture
SeekIC No. : 00190343 Detail
50SQ100GTR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 5.0 Amp 100 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
50SQ100GTR
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 5 A Max Surge Current : 1900 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.77 V at 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 150 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-204AR
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Maximum Reverse Leakage Current : 150 uA
Mounting Style : Through Hole
Configuration : Single
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Package / Case : DO-204AR
Forward Continuous Current : 5 A
Forward Voltage Drop : 0.77 V at 10 A
Max Surge Current : 1900 A