50SQ100TR
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO204AR
product image
50SQ100TR Picture
SeekIC No. : 003428770 Detail
50SQ100TR: DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO204AR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
50SQ100TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V
Current - Average Rectified (Io): 5A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 660mV @ 5A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Current - Reverse Leakage @ Vr: 550µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F: - Package / Case : SOT343
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AR, Axial Supplier Device Package: DO-204AR
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V
Diode Type: Schottky
Current - Average Rectified (Io): 5A
Package / Case: DO-204AR, Axial
Supplier Device Package: DO-204AR
Current - Reverse Leakage @ Vr: 550µA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 660mV @ 5A