51P22-01-1-16N
SWITCH SINGLE DECK 16POS PC MNT
product image
51P22-01-1-16N Picture
SeekIC No. : 004170763 Detail
51P22-01-1-16N: SWITCH SINGLE DECK 16POS PC MNT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
51P22-01-1-16N
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: 51 Manufacturer: Grayhill Inc
Number of Positions: 16 Package / Case : PDIP-8
Number of Decks: 1 Number of Poles per Deck: 1
Circuit per Deck: SP16T Contact Rating @ Voltage: 0.2A @ 28VDC
Actuator Type: Flatted (3.17mm dia) Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Termination Style: PC Pin Orientation: Vertical
Description
Number of Decks: 1
Number of Poles per Deck: 1
Termination Style: PC Pin
Orientation: Vertical
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Actuator Type: Flatted (3.17mm dia)
Manufacturer: Grayhill Inc
Contact Rating @ Voltage: 0.2A @ 28VDC
Series: 51
Number of Positions: 16
Angle of Throw: 22.5°
Circuit per Deck: SP16T
Parameters:
Technical/Catalog Information51P22-01-1-16N
VendorGrayhill Inc
CategorySwitches
Number of Positions 16
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Angle of Throw22.5°