574SX1M48F104SD
Potentiometers 100K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
product image
574SX1M48F104SD Picture
SeekIC No. : 001246327 Detail
574SX1M48F104SD: Potentiometers 100K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
574SX1M48F104SD
Taper : Linear Resistance : 100 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Flatted / D
Termination Style : Pin Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 20 %
Taper : Linear
Tolerance : 20 %
Resistance : 100 KOhms
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Shaft Type : Flatted / D
Parameters:
Technical/Catalog Information574SX1M48F104SD
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%
Package / CaseSquare - 0.830" L x 0.830" W x 0.363" H (21.08mm x 21.08mm x 9.22mm)
Termination StyleThrough Hole
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length19.05mm