575SX1A48F102SS
Potentiometers 1K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
product image
575SX1A48F102SS Picture
SeekIC No. : 001244843 Detail
575SX1A48F102SS: Potentiometers 1K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
575SX1A48F102SS
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Resistance : 1 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Flatted / D
Termination Style : J-Hook Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 20 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Mounting Style : Panel
Taper : Linear
Tolerance : 20 %
Resistance : 1 KOhms
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Shaft Type : Flatted / D
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Termination Style : J-Hook
Parameters:
Technical/Catalog Information575SX1A48F102SS
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%
Package / CaseSquare - 0.830" L x 0.830" W x 0.363" H (21.08mm x 21.08mm x 9.22mm)
Termination StyleThrough Hole
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length19.05mm