5900-100-RC
RF Inductors 10uH 10%
product image
5900-100-RC Picture
SeekIC No. : 001211957 Detail
5900-100-RC: RF Inductors 10uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-100-RC
Mfg:
J.W. Miller
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 4 Amps Maximum DC Resistance : 0.017 Ohms
Termination Style : Axial
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Inductance : 10 uH
Tolerance : 10 %
Termination Style : Axial
Maximum DC Current : 4 Amps
Maximum DC Resistance : 0.017 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-100-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±10%
Package / CaseAxial
PackagingBulk
TypeFerrite Core
Current 4A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)17.00 mOhm Max