5900-102-RC
RF Inductors 1mH 10%
product image
5900-102-RC Picture
SeekIC No. : 001210366 Detail
5900-102-RC: RF Inductors 1mH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-102-RC
Mfg:
J.W. Miller
Quick Details
Inductance : 1 mH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.8 Amp Maximum DC Resistance : 0.844 Ohms
Q Minimum :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Termination Style : Axial
Inductance : 1 mH
Maximum DC Current : 0.8 Amp
Maximum DC Resistance : 0.844 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-102-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1mH
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 800mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)844.0 mOhm Max