5900-104-RC
RF Inductors 100mH 10%
product image
5900-104-RC Picture
SeekIC No. : 001209648 Detail
5900-104-RC: RF Inductors 100mH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-104-RC
Mfg:
Bourns
Quick Details
Inductance : 100 mH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.065 Amp Maximum DC Resistance : 89.7 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Axial
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Inductance : 100 mH
Maximum DC Current : 0.065 Amp
Maximum DC Resistance : 89.7 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-104-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100mH
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 65mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)89.70 Ohm Max