5900-181-RC
RF Inductors 180uH 10%
product image
5900-181-RC Picture
SeekIC No. : 001215299 Detail
5900-181-RC: RF Inductors 180uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-181-RC
Mfg:
Bourns
Quick Details
Inductance : 180 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Q Minimum :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Tolerance : 10 %
Termination Style : Axial
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Inductance : 180 uH
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-181-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance180H
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)150.0 mOhm Max