5900-221-RC
RF Inductors 220uH 10%
product image
5900-221-RC Picture
SeekIC No. : 001211255 Detail
5900-221-RC: RF Inductors 220uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-221-RC
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 220 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.162 Ohms
Termination Style : Axial
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Termination Style : Axial
Inductance : 220 uH
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Maximum DC Resistance : 0.162 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-221-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±10%
Package / CaseAxial
PackagingBulk
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)162.0 mOhm Max