5900-391-RC
RF Inductors 390uH 10%
product image
5900-391-RC Picture
SeekIC No. : 001209659 Detail
5900-391-RC: RF Inductors 390uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-391-RC
Mfg:
J.W. Miller
Quick Details
Inductance : 390 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.281 Ohms
Q Minimum :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Termination Style : Axial
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Inductance : 390 uH
Maximum DC Resistance : 0.281 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-391-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance390H
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)281.0 mOhm Max