5900-3R9-RC
RF Inductors 3.9uH 10%
product image
5900-3R9-RC Picture
SeekIC No. : 001214611 Detail
5900-3R9-RC: RF Inductors 3.9uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-3R9-RC
Mfg:
Bourns
Quick Details
Inductance : 3.9 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 4 Amps Maximum DC Resistance : 0.007 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Axial
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Inductance : 3.9 uH
Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Maximum DC Current : 4 Amps
Maximum DC Resistance : 0.007 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-3R9-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.9H
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 4A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)7.000 mOhm Max