59021-1-T-01-A
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM
product image
59021-1-T-01-A Picture
SeekIC No. : 004165080 Detail
59021-1-T-01-A: SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
59021-1-T-01-A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 59021 Manufacturer: Hamlin Inc
Type: Molded Body Circuit: SPST-NO
Must Operate: 4.50mm Maximum Power Dissipation : 902 mW
Must Release: - Switching Current (DC) (Max): 500mA
Switching Voltage (DC) (Max): 170V Switching Power (Max): 10W
Magnet: Specified, Not Included Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination Style: Wire Leads
Description
Type: Molded Body
Circuit: SPST-NO
Must Release: -
Switching Current (DC) (Max): 500mA
Switching Power (Max): 10W
Packaging: Bulk
Switching Voltage (DC) (Max): 170V
Magnet: Specified, Not Included
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination Style: Wire Leads
Manufacturer: Hamlin Inc
Must Operate: 4.50mm
Series: 59021
Parameters:
Technical/Catalog Information59021-1-T-01-A
VendorHamlin Electronics Limited Partnership
CategorySwitches
TypeMolded Body
CircuitSPST-NO
Switching Power (Max)10W
MagnetSpecified
Must Operate4.50mm
Must Release-
PackagingBulk
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 59021 1 T 01 A