59112-G24-25-051
Headers & Wire Housings MTK R/R STR HDR
product image
59112-G24-25-051 Picture
SeekIC No. : 002296875 Detail
59112-G24-25-051: Headers & Wire Housings MTK R/R STR HDR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
59112-G24-25-051
Mfg:
FCI
Quick Details
Product Type : Headers - Pin Strip Series : Minitek
Description
Contact Gender :
Pitch :
Number of Positions / Contacts :
Number of Rows :
Mounting Style :
Contact Plating :
Product Type : Headers - Pin Strip
Series : Minitek
Parameters:
Technical/Catalog Information59112-G24-25-051
VendorFCI
CategoryConnectors
ColorBlack
Length - Post (Mating)0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height0.201" (5.10mm)
Length - Tail0.098" (2.50mm)
Length - Overall0.378" (9.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
Number of Positions 50
Number of Rows2
PackagingBulk
Pitch0.079" (2.00mm)
Row Spacing0.079" (2.00mm)
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30in (0.76m)