5962-0721201QXC
product image
5962-0721201QXC Picture
SeekIC No. : 004234137 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5962-0721201QXC
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The 5962-0721201QXC is a fully DSCC SMD compliant parts and the SMD data sheets is available on the DSCC website (http://ww w.dscc.dla.mil/programs/specfind/default.asp). The 5962-0721201QXC is electrically equivalent to the EL8108. Reference equivalent EL8108 data sheet for additional information. The 5962- 0721201QXC is a dual current feedback operational amplifier designed for video distribution solutions. This device features a high drive capability of 450mA while consuming 13mA of supply current per amplifier and operating from a single 5V to 12V supply. The 5962-0721201QXC is available in the industry standard 10 Ld Flatpack. The 5962-0721201QXC is ideal for driving multiple video loads while maintaining linearity.