5YH103ZAAJA
Ceramic Disc Capacitors 50volt 10nF -20+80% Y5U/III
product image
5YH103ZAAJA Picture
SeekIC No. : 00799756 Detail
5YH103ZAAJA: Ceramic Disc Capacitors 50volt 10nF -20+80% Y5U/III
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5YH103ZAAJA
Mfg:
AVX
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 0.01 uF Tolerance : - 20 %, + 80 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 30 C to + 85 C
Termination Style : Radial Product : Class III General Purpose Ceramic Disc Capacitors
Description
TTI Euro Franchised Flag :
Termination Style : Radial
Capacitance : 0.01 uF
Operating Temperature Range : - 30 C to + 85 C
Voltage Rating : 50 Volts
Tolerance : - 20 %, + 80 %
Product : Class III General Purpose Ceramic Disc Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog Information5YH103ZAAJA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial - Disc
Temperature CoefficientY5U (E)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)