5YH473MOEAM
CAP CER 0.047UF 50V 20% RADIAL
product image
5YH473MOEAM Picture
SeekIC No. : 002935346 Detail
5YH473MOEAM: CAP CER 0.047UF 50V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5YH473MOEAM
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.047µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Y5U (E) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial - Disc
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm) Height - Seated (Max): 0.118" (3.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Tape & Box (TB)
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Capacitance: 0.047µF
Thickness (Max): -
Series: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial - Disc
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max): 0.118" (3.00mm)
Temperature Coefficient: Y5U (E)
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Box (TB)
Parameters:
Technical/Catalog Information5YH473MOEAM
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%