6000-150K-RC
RF Inductors 15uH 10%
product image
6000-150K-RC Picture
SeekIC No. : 001213601 Detail
6000-150K-RC: RF Inductors 15uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
6000-150K-RC
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 2.9 Amps Maximum DC Resistance : 0.056 Ohms
Self Resonant Frequency : 12 MHz Q Minimum : 50
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style :
Package / Case :
Q Minimum : 50
Tolerance : 10 %
Self Resonant Frequency : 12 MHz
Inductance : 15 uH
Maximum DC Resistance : 0.056 Ohms
Maximum DC Current : 2.9 Amps
Parameters:
Technical/Catalog Information6000-150K-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeFerrite Core
Current 2.9A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12MHz
DC Resistance (DCR)56.00 mOhm Max