61V102MCHCH
CAP CER 1000PF 250V 20% RADIAL
product image
61V102MCHCH Picture
SeekIC No. : 002926270 Detail
61V102MCHCH: CAP CER 1000PF 250V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
61V102MCHCH
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 250VAC Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: - Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Applications: Safety
Ratings: X1Y1 Package / Case: Radial - Disc
Size / Dimension: 0.433" Dia (11.00mm) Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Tolerance: ±20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Thickness (Max): -
Series: -
Voltage - Rated: 250VAC
Mounting Type: Through Hole
Applications: Safety
Package / Case: Radial - Disc
Ratings: X1Y1
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension: 0.433" Dia (11.00mm)
Temperature Coefficient: -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information61V102MCHCH
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 250VAC
Tolerance±20%
Package / CaseRadial - Disc
Temperature Coefficient-
PackagingBulk
FeaturesSafety Series X1Y1
Lead Spacing-