62A11-01-050S
ENCODER OPTICAL 32POS 5" CABLE
product image
62A11-01-050S Picture
SeekIC No. : 004134836 Detail
62A11-01-050S: ENCODER OPTICAL 32POS 5" CABLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
62A11-01-050S
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 62A Manufacturer: Grayhill Inc
Encoder Type: Optical Output Type: Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution: 32 Voltage - Supply: 5VDC
Actuator Type: 1/4" Dia Flatted End Detent: Yes
Built in Switch: No Mounting Type: Panel Mount
Package / Case : SOIC-28 Orientation: Vertical
Termination Style: Cable Leads
Description
Output Type: Quadrature (Incremental)
Detent: Yes
Built in Switch: No
Orientation: Vertical
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 1M
Encoder Type: Optical
Pulses per Revolution: 32
Actuator Type: 1/4" Dia Flatted End
Mounting Type: Panel Mount
Manufacturer: Grayhill Inc
Termination Style: Cable Leads
Series: 62A
Parameters:
Technical/Catalog Information62A11-01-050S
VendorGrayhill Inc
CategorySwitches
Encoder TypeOptical
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5VDC