68S103ZBHCE
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL
product image
68S103ZBHCE Picture
SeekIC No. : 002965372 Detail
68S103ZBHCE: CAP CER 10000PF 2KV RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
68S103ZBHCE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 2000V (2kV) Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial - Disc
Size / Dimension: 0.433" Dia (11.00mm) Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 10000pF
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Thickness (Max): -
Series: -
Voltage - Rated: 2000V (2kV)
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial - Disc
Packaging: Bulk
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension: 0.433" Dia (11.00mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information68S103ZBHCE
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial - Disc
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-