739W-X2/04
AC Power Entry Modules Snap-In Mnt IDC
product image
739W-X2/04 Picture
SeekIC No. : 001694240 Detail
739W-X2/04: AC Power Entry Modules Snap-In Mnt IDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
739W-X2/04
Mfg:
Qualtek
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Filtered : No Product : Outlets
Current Rating : 10 A Voltage Rating : 125 V
Contact Plating : Tin and Nickel Housing Material : Nylon
Mounting Style : Snap In Termination Style : IDC Terminal
Connector Type : AC Receptacles
Description
Filter Type :
Operating Temperature Range :
Current Rating : 10 A
Mounting Style : Snap In
Filtered : No
Product : Outlets
Housing Material : Nylon
Termination Style : IDC Terminal
Voltage Rating : 125 V
Contact Plating : Tin and Nickel
Parameters:
Technical/Catalog Information739W-X2/04
VendorQualtek
CategoryConnectors
Features-
Current 15A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleIDC
Voltage125V
Connector TypeNEMA 5-15 (Female Sockets)
Connector StyleNEMA 5-15
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 739W X2 04