73E4R091J
Current Sense Resistors - SMD 0.091ohms 5%
product image
73E4R091J Picture
SeekIC No. : 001307148 Detail
73E4R091J: Current Sense Resistors - SMD 0.091ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73E4R091J
Quick Details
Resistance : 91 mOhms Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Package / Case : 1206 (3216 metric) Series : 73E
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 0.55 mm H
Description
Package / Case : 1206 (3216 metric)
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Resistance : 91 mOhms
Series : 73E
Parameters:
Technical/Catalog Information73E4R091J
VendorCTS Corporation Resistor (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.091
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film