73G-IV100M
I/O MODULE 0-100MV 12-BIT;24.40U
product image
73G-IV100M Picture
SeekIC No. : 003827578 Detail
73G-IV100M: I/O MODULE 0-100MV 12-BIT;24.40U
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73G-IV100M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : HPC Series: 73
Manufacturer: Grayhill Inc Type: Input, Voltage
Color: Blue Style: G5
Number of Inputs, Outputs: 1 Channel, Differential Resolution: 12-bit; 24.40µV/count
Logic Voltage: 5VDC (4.5 ~ 5.5VDC) Module Type: 0 ~ 100mV
Description
Series: 73
Manufacturer: Grayhill Inc
Type: Input, Voltage
Color: Blue
Style: G5
Number of Inputs, Outputs: 1 Channel, Differential
Logic Voltage: 5VDC (4.5 ~ 5.5VDC)
Serial Data Format: 12-bit packet
Resolution: 12-bit; 24.40µV/count
Module Type: 0 ~ 100mV
Parameters:
Technical/Catalog Information73G-IV100M
VendorGrayhill Inc.
CategoryRelays, I/O Modules
Mounting TypeThrough Hole
Mounting TypeSocket
TypeVoltage Input Module
Input Type0 ~ 100 mVDC
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Input Voltage0.100 VDC [Max]
Termination StylePC Pin
Termination StyleSocketable
Operating Temperature0 °C [Min]
Operating Temperature60 °C [Max]
Accuracy (±)0.300 % [Nom]
Resolution24.4000 V [Nom]
Height55.900 mm [Typ]
Length48.300 mm [Typ]
Width11.700 mm [Typ]